Breadcrumbs Image

Türk-Amerikan Derneği (TAD), 1951 yılında Türkiye ve A.B.D arasında ikili anlaşma neticesinde kurulmuş, Cinnah Caddesi No:20, Kavaklıdere-Ankara adresindeki kendi binasında faaliyetlerini sürdürmekte olan, başta bakanlıklarımız personeline İngilizce dersleri ve yeterlilik sınavları, diplomatik yabancı personel ve ailelerine de Türkçe derslerinin yanısıra yabancı diller ve kültür eğitimleri veren köklü ve prestijli bir sivil toplum örgütüdür.

TAD, kuruluşundan bu yana, pek çoğu gelişim yıllarında kursa kaydolan ve şimdi ülkemizin devlet, iş ve kültür alanlarında birer lider haline gelen on binlerce Türk vatandaşı için yüksek kaliteli İngilizce dil eğitimi ve kültür programları sunmuş, kaliteli İngilizce eğitim programları sunan diğer kurumları da desteklemiştir.

TAD Preschool; 1951 yılından bu yana dil eğitimi konusunda önemli başarılara imza atmış, Türk Amerikan Derneği’nin eğitim dili İngilizce olan, okul öncesi eğitim kurumudur. Misyonu okul öncesi dönemdeki çocukların, İngilizceyi aktif olarak kullanabilmelerini, kendilerini ifade edebilmelerini ve iletişim kurmalarını sağlamaktır.

Çocukların İngilizce eğitimi alırken, doğru bir yaşam enerjisine sahip olabilmesi için ihtiyacı olan güven, özgüven, sevgi ve merhamet duygularını da atlamayan TAD Preschool, sosyalleşme, paylaşma, saygı duyma, sorumluluk alabilme, nezaket ve görgü kurallarını uygulayabilme, diksiyon, duruş gibi daha birçok konuda da özel çalışmalar yaparak, TAD Preschool Eğitim Programını gelişmiştir.

TAD Anaokullarında çocuklarımız, günün tamamında tek bir sınıf ortamında kalmak yerine, atölyeden atölyeye gezerek, oynayarak eğlenerek öğrenmekte ve yeni ufuklar edinmektedir.

Türk-Amerikan Derneği (TAD) hakkında daha fazla bilgi için,

www.taa-ankara.org.tr

Okul öncesi eğitim için dünyada geliştirilmiş çeşitli teknik ve yöntemler mevcuttur.

TAD Preschool, bu yöntemler arasında başlıca, Montessori, Reggio Emilio, Çoklu Zekâ Kuramı Gardner ve High-Scope Eğitim Sistemlerini baz alan karma bir eğitim programı uygulamaktadır.

En yaygın uluslararası eğitim modellerini, Milli Eğitim Okul Öncesi Eğitim ve Özel Okul Öncesi İngilizce Eğitim Programı esas alarak, uygulayan okulumuz, son dönemlerde giderek yaygınlaşan daha iyi bir gelecek için daha iyi insan modelini hedefleyen, Değerler Eğitimi’ni de hemen her uygulamada vermektedir.

Tüm bu eğitim sistemleri doğrultusunda; çocuklarımızı hayata hazırlarken, mutlu ve başarılı olabilmeleri için;
· çocuğun okula karşı pozitif bir tutum takınması,
· öğrenme sevgisi ve disiplini göstermesi, motivasyonu,
· bağımsız olarak hareket edebilmesi,
· tekrardan ve çalışmaktan keyif alması,
· kendine güveninin artması,
· merakının beslenmesi,
· iç güven ve düzen duygusunun geliştirmesi
· çocuğun yeteneklerini geliştirmesi,
· özenle düzenlenmiş bir ortam ile önceden planlanmış grup çalışmaları,
· çeşitli atölyelerle, çevreyle ilgili yeni etkileşimler kurması,
· problem çözme ve iyi niteliklere sahip insan olma,
· çocukların öz bakım, sosyal, duygusal, zihinsel ve fiziksel gelişimlerinin sağlanmasını hedeflemekteyiz.

Söz konusu yöntemler profesyonel eğitim danışmanlarımız, alanında uzman eğitimcilerimiz ve uzman pedagog veya psikoloğumuz tarafından incelenerek değerlendirilmiş ve tek bir yönteme bağlı kalınmayıp bu metot ve yaklaşımların bir sentezi olan ve hepsinin önemli noktalarını hedefleyen TAD EĞİTİM ve ÖĞRETİM FELSEFESİ geliştirilmiş ve uygulamaya konmuştur. TAD eğitim kalitesinin korunması, sürdürülmesi ve daha üst seviyelere taşınabilmesi için TAD PRESCHOOL dünya çapında yapılan çalışmaları taramakta, değerlendirmekte ve gelişime ayak uydurarak eğitim ve öğretim kalitesini sürekli geliştirmeyi hedeflemektedir.

Çocuklarımızın bebeklik döneminden yetişkinlik çağına kadar sağlıklı büyüme ve gelişmeleri, en çok arzu edilen durumdur. Sağlıklı büyüme ve gelişmenin temelinde sağlıklı beslenme yer alırken, sağlıklı beslenme ile okul başarısı doğru orantılı ilerlemektedir. Kahvaltı, öğle yemeği ve ara öğünler uygun koşullarda hazırlanıp, hijyenik koşullarda servis edilmelidir. Çocuklar geleceğimizdir; onların bilinçli ve sağlıklı olması bizleri ulus olarak ileriye taşıyacağından, bireylerin yeme davranışları küçük yaşlarda oluştuğundan, çocuklarımızı mümkün olduğunca hazır yemek alışkanlığından uzaklaştırıp, sağlıklı tercihler yapma yönünde teşvik etmeliyiz.

Çocuklarımız için sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı öğünlerimiz vardır. Tüm yemeklerimiz T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı izin belgeli ve hijyen sertifikalı mutfağımızda denetimli olarak okulumuzda hazırlanmakta ve tüm öğünler öğretmenler denetiminde yenmektedir. Yemeklerimizde kullanılan her türlü malzeme, çocuklarımızın sağlığını tehlikeye atmamak adına, olabildiğince taze, organik ve günlük ürünlerden seçilerek, günlük olarak pişirilmekte ve servis edilmektedir. Aylık yemek listemiz uzman diyetisyenlerimiz tarafından hazırlanmakta olup, çocuklarımızın gelişim süreçlerine uygun olarak sabah, öğlen ve ikindi şeklinde tasarlanmış olup, velilerimize aylık olarak verilmektedir.

Okulumuzda hazır gıdalar kesinlikle tüketilmemektedir. Süt ve süt ürünlerimizde bilinen saygın markalar kullanılmaktadır. Sebze, meyve, et ve genel mutfak ihtiyaçlarımızı güvenilir semt marketleri ve toptan tüketim marketlerinden gündelik olarak taze temin edilmektedir. Okulumuz da çocuklarımıza şekerleme ve tatlı ürünler ödül olarak sunulmamaktadır. Bunların yerine kahvaltılarda tahin ve pekmez ve Datça köylerinden temin ettiğimiz hakiki bal verilmektedir.

‘Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması’ başlığı kapsamında, “Beslenme Dostu Okullar Programı” ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam duyarlılığının arttırılması, bu konudaki uygulamaların desteklenmesi ve okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması hedeflenmektedir. Avrupa bölgesindeki 17 ülkenin dâhil olduğu Dünya Sağlık Örgütü’nün “Nutrition Friendly Schools Initiatives (NFSI)-Beslenme Dostu Okullar Girişimi” T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile T.C. Sağlık Bakanlığı arasında 21.01.2010 tarihinde imzalanan protokol ile ülkemizde başlatılmıştır. Programın yürütülmesinde Sağlık Bakanlığı adına Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Millî Eğitim Bakanlığı adına Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü yetkilidir. Okulların, Beslenme Dostu Okullar Programı’na başvurabilmesi için “Beyaz Bayrak” sertifikası sahibi olmaları gerekmektedir.

Okulumuz tüm bu denetimlerden başarıyla geçmiş hem Beyaz Bayrak sahibi hem de Beslenme Dostu okul olmaya hak kazanmıştır.

Ülke genelinde geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek, öğrencilerimizin hijyenik bir ortamda eğitim-öğretimini sürdürmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığımız arasında uygulanmakta olan “Beyaz Bayrak İşbirliği protokolü” kapsamında eğitim kurumlarımızın temiz ve sağlıklı bir çevreye kavuşturulması sağlanmış, okullar arasında temizlik, hijyen, okul kantini vb. konularda olumlu yönde bir rekabet ortamı oluşturulmuştur. Protokol kapsamında yapılacak çalışmalar ve denetimlerle ülke genelindeki okulların tamamının beyaz bayrak alması suretiyle çocuklarımızın sağlıklı ve hijyenik şartlarda eğitim alması hedeflenmektedir

HİJYEN
Okulumuzun temizliğini Nano Dezenfektan AG ile sağlayarak, çocuklarımızın hastalıklarına dur diyoruz.

Kış aylarıyla beraber mikroplar, virüsler ve dolayısıyla bulaşıcı hastalıklar sağlığımızı tehdit etmeye başlar. Yaşları nedeniyle bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmeyen çocuklarımız, mevsimsel hastalıklara daha kolay yakalanır. Yaşadığımız çevrenin temizlik ve hijyenine ne kadar dikkat etsek te çevremiz sıcak veya soğuk hava koşulları fark etmeksizin bakteriler ve virüsler ile çevrilidir. Birçok tedbir yöntemi ile bu virüs ve bakterilere karşı kendimizi korumaya çalışırız. Virüsler, bağışıklığı henüz tam gelişmemiş çocuklar vasıtasıyla anaokullarına taşınır ve buradan da okul eşyalarına bulaşır. Böylece anaokulunuz, virüs ve bakterinin diğer çocuklara geçiş noktası haline gelir. Sağlık Bakanlığı ve TSE onay belgeli, Nano Hijyen Silperox uygulaması sonrasında, tüm ortamlar beş dakika içinde bilinen ve risk grubunda olan 650 bulaşıcı virüs ve bakteri yok olur. Uygulama sonrası okulumuz etkisini 3 ay boyunca koruyan Nano Hijyen ile hastalıklara kapısını kapatmış olacaktır.

“ Nano Hijyen “ uygulaması ile yerleşik tüm virüs ve bakterilere karşı artık savunmasız değilsiniz.

Alışılan temizleme yöntemleri ile yapılan temizlik kısa süreli hijyen sağlanamazken, bu yöntemlerle yapılan temizlik işlemleri sonrasında birçok bakteri ve virüs üremeye devam ederler ve hatta bazı bakteri ve virüsler birçok temizlik malzemesine dayanacak kadar güçlüdürler. Bunun yanı sıra kullanılan birçok temizlik malzemesi insan sağlığına ciddi zarar vermekle beraber kanserojen maddeler içermektedir. Nano Hijyen Silperox uygulaması ile çok güçlü anti bakteriyel ve antiviral etkinlik başlar ve kızamık, grip, boğmaca, menenjit, kabakulak, zatürre, zona, kuş gribi, domuz gribi, koli basili gibi birçok hastalığın yayılması ve bulaşması engellenir.

Fotoğraf Galerisi